Pokud máte v plánu prodávat nemovitost ve spolupráci s realitní kanceláří, zprostředkovatelská smlouva bude tou první, kterou podepíšete. Co vše v ní vždy najdete?
Pro nabízení nemovitosti je nutné uzavřít písemnou zprostředkovatelskou smlouvu, jak vyžaduje § 9 odst. 2 Zákona o realitním zprostředkování (Realitní zákon). Pokud realitní makléř nabízí vaši nemovitost bez této smlouvy, jedná v rozporu se zákonem a může být rizikovým partnerem i při samotném prodeji. Vzhledem k tomu, že se v prodeji nemovitosti jedná o vysoké finanční částky, je klíčové dodržet zákonné požadavky. Proto se vyvarujte spolupráce s makléřem, který není ochoten uzavřít písemnou zprostředkovatelskou smlouvu.
Písemná smlouva je velmi důležitá, protože stanovuje zásadní parametry realitního obchodu. Mezi tyto parametry patří účastníci, předmět prodeje, práva a povinnosti účastníků, odměna za práci realitní kanceláře a doba platnosti smlouvy. Pro klienta je zásadní, že smlouva určuje povinnosti realitní kanceláře a výši odměny za poskytované služby. Díky písemné smlouvě se minimalizuje riziko sporů mezi prodávajícím a realitní kanceláří a zajišťuje hladký průběh prodeje.
V této části smlouvy se stanovuje odměna za poskytnuté realitní služby. Je důležité vědět, kolik za tyto služby budete platit, jak je to definováno ve smlouvě. Tato povinnost je upravena v § 10 odst. 1c) Zákona o realitním zprostředkování.
Jsem realitní makléř z města Dobříš a působím především v oblasti Povltaví, kde jsem se narodil a žil více jak dvacet let. Tato oblast je mi velmi blízká, znám tu každou vesnici, město, louku i les, a mám zde spoustu dobrých přátel.