Rezervační smlouva a její význam při prodeji nebo nákupu nemovitosti

Občas slyším názor, že rezervační smlouva nemá žádný význam. Existuje dokonce tvrzení, že jejím jediným účelem je zajistit provizi pro realitní kancelář a že rezervace nemovitosti je často pastí na peníze.

Hlavním účelem rezervační smlouvy, jak název napovídá, je zajistit rezervaci nemovitosti pro kupujícího.

V korektně sestavené rezervační smlouvě se prodávající zavazuje, že nemovitost prodá kupujícímu za stanovených podmínek, zatímco kupující se zavazuje, že nemovitost za stanovených podmínek skutečně koupí. Právě z tohoto důvodu je rezervační smlouva klíčovým dokumentem při realitní transakci.

Když prodávající a kupující (popřípadě realitní kancelář) uzavřou rezervační smlouvu, mají mnohem jistější právní postavení, než kdyby tak neučinili. To platí zejména v případech, kdy dojde k sporům nebo nejasnostem ohledně podmínek prodeje.

Hlavní účel rezervační smlouvy je v tom, že všichni vědí: 

 

1.    Rezervační smlouva by měla obsahovat přesné informace o
tom, co bude prodáváno a za jakou cenu. Často se totiž neprodává pouze
nemovitost, ale také pozemky, spoluvlastnické podíly na domě, inventář atd.

2.    Důležité je také specifikovat, jak bude probíhat transakce
časově a organizačně, aby byly předejety případné komplikace.

3.    V případě čerpání hypotéčního úvěru kupujícího je nutné
stanovit, jak bude tento proces probíhat.

4.    Je třeba jasně určit, kdy a jak bude zaplacena kupní cena,
stejně jako to, jak bude řešena úschova kupní ceny a jak bude kupní cena
vyplacena ve prospěch prodávajícího.

5.    Další důležitý bod je určení omezení vlastnických práv,
jako jsou zástavy a věcná břemena. Je nutné specifikovat, zda budou přecházet
na kupujícího nebo budou ukončena.

6.    Je třeba také určit, kdy bude nemovitost předána
kupujícímu, aby bylo jasné, kdy kupující přebírá odpovědnost za nemovitost.

7.    Rozvazovací podmínky jsou dalším důležitým bodem, kdy je
nutné specifikovat, za jakých okolností se smlouva ruší.

8.    Prodávající a kupující by měli být informováni o dalších
povinnostech vyplývajících ze smlouvy.

9.    Nakonec je nutné specifikovat sankce pro případ, že některá
ze stran poruší své povinnosti vyplývající ze smlouvy.

 

    Pozitiva písemné rezervační smlouvy

Díky uzavření písemné rezervační smlouvy lze zajistit hladší průběh realitní transakce, minimalizovat riziko nedorozumění a zajistit větší klid pro obě strany, které jsou vázány smluvní pokutou v případě porušení svých povinností.

Pokud se rozhodnete pro prodej nebo nákup nemovitosti prostřednictvím naší realitní kanceláře, budeme vždy uzavírat třístranné rezervační smlouvy mezi prodávajícím, kupujícím a realitní kanceláří.

Taková smlouva je v podstatě zjednodušenou verzí smlouvy o budoucí kupní smlouvě

 

Negativa písemné rezervační smlouvy

Pokud máte schopnost a úmysl dodržet své závazky (tj. nakoupit nebo prodat za dohodnutých podmínek), pak rezervační smlouva vám nepřináší žádná rizika. Nicméně, pro kupujícího může být rezervační smlouva riziková v případě, že mu nebyla schválena hypotéka a není tedy schopen splnit své závazky.

Jedno řešení tohoto problému může spočívat v garanci vrácení rezervační zálohy.

 

   Rizika při prodeji nebo nákupu bez rezervační smlouvy

Někteří prodávající a kupující se snaží zjednodušit obchod tím, že se neuzavírají písemné rezervační smlouvy a místo toho se ústně dohodnou na tom, aby právník připravil přímo kupní smlouvu.

Avšak, toto zjednodušení obchodu je rizikové a může způsobit problémy, které jsou jádrem celé řady sporů.

Pokud se rezervační smlouva nepodepíše, nikdo nemá žádnou jistotu

Bez uzavření rezervační smlouvy může být celá transakce neplatná. Pokud prodávající zruší prodej bez důvodu, kupující se může obrátit na soud a požadovat náhradu škody. Na druhé straně, pokud kupující neplní své závazky, prodávající se může obrátit na soud a požadovat náhradu škody.

Kromě právních problémů může neexistence rezervační smlouvy také přinést emocionální stres. Pokud kupující čekají týdny nebo měsíce na potvrzení transakce, mohou se cítit nervózní a nejistí. Pro prodávající může být nejistota ohledně peněz problematická, zejména pokud mají plány na investice nebo nákup jiné nemovitosti.

Peníze vyhozené z okna a žádný výsledek

Když nedojde k uzavření obchodu, náklady spojené s vyřizováním hypotéky, oceněním nemovitosti pro banku, prověřením nemovitosti a přípravou kupní smlouvy jsou zbytečnými náklady. Tyto náklady mohou být značné, zejména pokud se jedná o dražší nemovitosti nebo složitější transakce.

Tyto náklady mohou vzniknout pro obě strany, jak prodávající, tak kupující. Prodávající mohou muset zaplatit za právní služby, aby připravili kupní smlouvu a získali potřebné dokumenty o nemovitosti. Kupující mohou muset zaplatit poplatky spojené s hypotékou a dalšími službami, jako jsou právní a realitní služby.

Kromě zbytečných nákladů mohou být obě strany vystaveny také dalším nevýhodám, jako je ztráta času a emocionální zatížení. Pokud se transakce nerozvine, mohou kupující ztratit čas strávený hledáním nemovitosti a shromažďováním finančních prostředků pro hypotéku. Prodávající mohou mít také ztrátu času a ztrátu potenciálního zisku z prodeje.

Z tohoto důvodu je důležité pečlivě zvážit všechny aspekty transakce a přijmout informované rozhodnutí předtím, než se uzavře rezervační smlouva a začnou vznikat náklady na vyřízení hypotéky, ocenění nemovitosti a další právní náklady.

 

   Ústní dohoda zvyšuje šance pro nedorozumění

Prodej nemovitosti je velký obchod, který vyžaduje řadu dohod a smluv mezi prodávajícím a kupujícím. I když obě strany mohou mít čisté úmysly a nechtějí se záměrně oklamat, ústní dohody jsou nedostačující a mohou vést k nedorozuměním a sporům. Význam slov může být vnímán různě a lidé mohou zapomenout na to, co si na začátku ústně dohodli, zvláště když realitní transakce trvá týdny až měsíce.

Náklady na vyřízení hypotéky, odhad nemovitosti a další právní náklady jsou velké a mohou být vyhozené peníze, pokud nedojde k uzavření obchodu. Proto je důležité minimalizovat rizika sporů prostřednictvím písemné rezervační smlouvy, která upřesňuje podmínky prodeje a zavazuje obě strany k plnění svých závazků. Písemná smlouva pomáhá udržet obchod na správné cestě a minimalizuje nejistotu a stres pro kupujícího i prodávajícího.

 

V bance z Vás doopravdy nadšení nebudou

Když nemáte připravenou písemnou rezervační smlouvu nebo kupní smlouvu, může být získání úvěru od banky komplikované. Banky často vyžadují předložení těchto dokumentů, aby mohly připravit úvěrovou smlouvu. Bez těchto dokumentů se však jednání o úvěru může stát náročným a složitým. Pokud kupující nemá připravenou smlouvu a potřebuje úvěr, může být nucen žádat o schválení úvěru na základě návrhu kupní smlouvy. Avšak návrh smlouvy sám o sobě nemá žádnou právní váhu, neboť nejde o uzavřenou smlouvu. Proto je důležité mít připravenou písemnou smlouvu již na začátku jednání, aby bylo možné snadno získat úvěr a minimalizovat jakékoli riziko.

Neváhejte mě kontaktovat

kontakt

můj osobní kontakt

Email

michal.dolejs@re-max.cz

Telefon

+420 733 691 110

Social Media

kde mě najdete

Dobříš

Dobříš, Komenského náměstí 1725

O mě

Jsem realitní makléř z města Dobříš a působím především v oblasti Povltaví, kde jsem se narodil a žil více jak dvacet let. Tato oblast je mi velmi blízká, znám tu každou vesnici, město, louku i les, a mám zde spoustu dobrých přátel.

Zavolejte mi